menu

VELKÁ PĚTKA

Tanzánie je jedna z afrických zemí, kde můžete velmi dobře spatřit "VELKOU PĚTKU" a tím si odvést nejvyšší možnou trofej ze safari.

Velká pětka je označení pěti nebezpečných afrických zvířat, které používají lovečtí průvodci na safari a profesionální lovci. Patří k nim slon africký (Loxodonta africana), lev (Panthera leo), nosorožec dvourohý (Diceros bicornis), buvol africký (Syncerus caffer) a buďto levhart skvrnitý (Panthera pardus) nebo hroch obojživelný (Hisppopotamus amphibius). Do Velké pětky nepatří krokodýli. Zařazení nosorožce je více – méně formální, protože se v současnosti už lovit nesmí. Nosorožec dvourohý je sem zařazován proto, že je značně agresívní a má na svědomí řadu útoků na lovce i turisty. Příbuzný nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum) má naproti tomu pověst mírného zvířete a jeho útoky na lidi jsou výjimkou. Nejvíce smrtelných útoků ze všech divokých zvířat mají v Africe na svědomí hroši a buvoli, méně sloni, lvi a nosorožci.

 

Lev pustinný

Lev pustinný je po tygrovi druhou největší kočkovitou šelmou. Někteří samci dosahují váhy až 250 kg. V přírodě se dožívá 10–14 let, ačkoli samci kvůli častým zraněním z bojů málokdy dosahují více než 10 let. Lvi obývají savany a travnaté pláně, ačkoli si mohou oblíbit i křoviny a les. Většinu dne odpočívají ve stínu akácií a aktivní jsou až za soumraku, v noci a za úsvitu, kdy také loví.

Buvol africký

Slon africký

Levhart skvrnitý

Nosorožec dvourohý